2020 – rok, w którym Bitcoin naprawdę przybył

Rok 2020 był rokiem jak żaden inny, szczególnie dla Bitcoin’a.

Po 12 latach zwolnienia, podstawowe właściwości Bitcoina zostały w końcu zrealizowane
Pudełko Pandory zostało teraz otwarte

W styczniu 2020 roku świat był zupełnie innym miejscem. Bardzo niewiele osób spoza Chin mówiło o koronaawirusie, amerykański system wyborczy był szanowanym na całym świecie przykładem demokracji, a Bitcoin był domeną odważnych inwestorów detalicznych. Rok później i świat został odwrócony do góry nogami, podobnie jak wizerunek Bitcoin, z inwestorów instytucjonalnych domagają się wymiany tonącego dolara na cyfrowe złoto i detaliczny gigant PayPal zapewniając największą platformę głównego nurtu krypto, że kiedykolwiek widział. Spoglądamy wstecz na Bitcoin’s 2020 i głównych zmian, które widział w tym roku.

The Halving

Już w grudniu 2018 roku dyskutowano nad czteroletnim obcinaniem Bitcoina o połowę. Słusznie lub niesłusznie, wydarzenie to nabrało swego rodzaju mistycznego znaczenia jako pistolet startowy do następnego biegu byków. Bitcoin był na niedźwiedzim rynku od stycznia 2018 roku, więc wszystko, co mogło doprowadzić do odrodzenia się rynku, było dyskutowane, ale nikt nie mógł przewidzieć, że cena Bitcoina wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu sześciu miesięcy od obniżenia o połowę w 2020 roku.

Sama impreza, podczas której nagroda za blok spadła o połowę do ₿6.25, przeszła bez szwanku, a wielu niecierpliwie czekało na obniżenie ceny Bitcoina o połowę w 2024 roku i marzyło w tym momencie o cenie Bitcoina.

PayPal

Pierwsze wyobrażenie o tym, że gigant przetwarzania płatności PayPal był zainteresowany platformą kryptokurwalutową pojawiło się pod koniec czerwca. Mówiono o sposobie, w jaki użytkownicy systemu PayPal mogą kupować i sprzedawać kryptowalutę, co było widoczne w przeciwieństwie do dni, kiedy ich prezesi nazywali Bitcoina „oszustwem“ i „kolosalnym schematem pompy i zrzutu“. Taka ewentualność reprezentowałaby to, czego od lat domagał się kryptojański tłum – sposób na bezpieczne i łatwe eksperymentowanie z kryptojutą dla milionów ludzi.

Cztery miesiące później stało się to oficjalne – użytkownicy PayPal w USA mogli kupować i sprzedawać cztery kryptowaluty, w tym oczywiście Bitcoin, i kupować z nim w dowolnym z 26 milionów kupców platformy. Wiadomość ukazała się na międzynarodowych nagłówkach i oznajmiła światu, że po latach odpisywania, kryptokur waluta jest gotowa do głównego etapu.

Inwestorzy instytucjonalni

Być może najbardziej zaskakującą tendencją roku 2020 był sam ciężar wsparcia instytucjonalnego, jaki Bitcoin nabył w 2020 roku. Było to oczywiście spowodowane koronaawirusem, już w lutym pojawiły się sugestie, że gwałtowny wzrost cen Bitcoina z 7.300 dolarów do 10.500 dolarów był wynikiem działania instytucji i zamożnych osób szukających alternatywnych sklepów z wartością, ponieważ potencjalny wpływ wirusa stał się znany.

Bogaty tata, biedny tata autor Robert Kiyosaki nazwał Bitcoina żywopłotem przed „umierającym dolarem“, zaledwie kilka tygodni przed miliarder funduszu hedgingowego Paul Tudor Jones powiedział, że Bitcoin byłby „najszybszym koniem“, gdyby wszystko poszło na ścianę w wyniku wirusa.

Kiedy świat został zamknięty, rządy zamieniły drukarki pieniędzy do 11, które miały ekspertów finansowych na całym świecie zaniepokojony. W rezultacie, coraz więcej firm i osób prywatnych zaczęło zwracać się do Bitcoin, który pomógł rakiecie cenowej do nowych wszechczasów w listopadzie.

Bitcoin Believers w końcu nagrodzony

Wartość Bitcoina jako zdecentralizowanego, rządowo-agnostycznego sklepu z wartością została w tym roku wreszcie zrealizowana przez niektórych z najbardziej utytułowanych ludzi na świecie. Po 12 latach bycia odrzuconym jako oszustwo lub program Ponziego, w końcu udało się go zrealizować i, jak zamierzał Satoshi, trzeba było kryzysu finansowego, aby to udowodnić.

Rok 2020 był rokiem, w którym Bitcoin naprawdę przybył. Pudełko Pandory zostało otwarte, a teraz nie można go zamknąć.